על פי ה- FSES החדש, על המורה להיות בעל יכולת לא רק ליצור מתווה שיעורים, אלא גם לעצב אותו בצורת מפה טכנולוגית. מושג זה מושאל מתחום הטכנולוגיה התעשייתית, ויישומו במתודולוגיה מודרנית מאפשר לך לחדש את תהליך הלמידה ולהפחית את זמן המורה להתכונן לשיעור.
המפה הטכנולוגית מאפשרת לעצב את התהליך החינוכי. משימתו של המורה בעת יצירתו היא להראות את גישת הפעילות כביכול בתהליך הלמידה. בתיאור כל שלב של השיעור בתרשים הזרימה, המורה מעצב את פעילויותיו ואת הפעולות המיועדות של התלמידים. להלן הדרישות למפה הטכנולוגית של השיעור בכיתות היסוד ותיאור מבנהו.
רעיונות לשיעורים מודרניים (כלומר דרישות שיעור):
- מטרת השיעורים ומטרותיה מפורטים בצורה ברורה וספציפית;
- המטרה העיקרית היא להשיג תוצאות ספציפיות (פעולות חינוכיות אוניברסליות);
- התלמידים מונעים לעבוד בשיעור;
- תוכן השיעור קשור לחוויה האישית של התלמידים;
- נוצר מצב בעייתי בשיעור;
- תוכן השיעור תואם את המטרות והיעדים: הפוטנציאל של חומרי ההוראה משמש, במידת הצורך - חומר נוסף;
- מתחקה אחר הקשר בין פעילויות התלמידים בשיעור במטרה (השגת תוצאות מתוכננות);
- נוצרו תנאים לעבודה עצמאית של התלמידים;
- הדרישות של SanPin נלקחות בחשבון;
- בכיתה, המורה יוצר תנאים לגיבוש הפעילות ההערכתית וההשתקפות של התלמידים.
מבנה WPS:
1. המטרה שהמורה רוצה להשיג בשיעור (מציינים רק מטרה אחת, אין לבלבל אותה עם המושג "יעדי השיעור"). במידת האפשר, נאמרת הבעיה (כלומר הרעיון) של השיעור, יעדי השיעור (דרכי השגת המטרה). תוצאות שיעורים מתוכננות (נוצרו בשיעור UUD) - משתמשים בפעלים בצורה בלתי מוגבלת (ראה FGOS). רושמות טכנולוגיות ושיטות חינוכיות (כולל טכנולוגיות לשמירת בריאות). כלי למידה בשימוש (משאבים אלקטרוניים ומודפסים, ספר לימוד, מדריכי לימוד, עזרים חזותיים, ציוד).
2. מהלך השיעור. נוצרת טבלה של שתי עמודות. הטור הראשון נקרא "פעילויות המורה" (בכל שלב בשיעור עליכם לתאר בקצרה את פעולות המורה באמצעות מילים כמו: "מארגן, יוצר, קורא, תורם, עוזר" וכו '). הטור השני הוא "פעילות סטודנטים" (ניתן לתאר אותו באמצעות המילים: "לקרוא, לנתח, להניח הנחות, להכליל, להסכים" וכו '). בסוף כל שלב בשיעור, המורה מארגן בהכרח את פעילויות הבקרה וההערכה של התלמידים, והתלמידים עורכים הערכה עצמית של פעולות ותוצאות חינוכיות.
מהלך השיעור מורכב מ -4 שלבים עיקריים שחייבים לבוא לידי ביטוי במפה. המורה יכול לפרק כל שלב לקטן יותר, תלוי ברעיון שלו. יש לתאר את הפעולות ולא את התגובות המיועדות של התלמידים. יש להשתמש בדיבור ישיר כמה שפחות, רק אם אי אפשר להחליף אותו בתור תיאורי.
שלב 1. הצהרה על הבעיה החינוכית. המורה יוצר מצב בעייתי ומארגן את פעולות התלמידים כך שהם עצמם (אם אפשר) יגבשו את הבעיה. יחד עם המורה, הילדים קובעים את נושא השיעור. הידע והמיומנויות הנוכחיים של ילדים מתוקנים, שיהיה צורך לפתור את הבעיה המגובשת.
שלב 2. ארגון פעילויות קוגניטיביות. המורה והתלמידים מתכננים עבודה לשיעור. במהלך ביצוע משימות מיוחדות, מתגלה ידע חדש, נוצר UUD, נפתרת הבעיה שגובשה קודם וכו '.
שלב 3. איחוד ושילוב במערכת הידע.המורה מארגן פעילויות עצמאיות של תלמידים שמטרתן לגבש, להכליל, לקבל, כולל ידע או מיומנויות חדשים במערכת הידע הקיים, שליטה עצמית והערכה עצמית וכו '.
שלב 4. השתקפות של פעילויות חינוכיות בשיעור. מתאם בין היעד שהוגדר בתחילת השיעור לתוצאות המתוכננות. אבחון השגת תוצאות מתוכננות. הערכה עצמית של פעילויות התלמידים (והמורים) בכיתה. התוצאות הסופיות של פתרון הבעיה (או בעיית הלמידה) שהתגבשו בתחילת השיעור. יישום מעשי של ידע ומיומנויות חדשים.